Investly.cz has not, is not and will not be related to investly.co
Webové stránky, které lákají na vysoké zhodnocení peněz, už nevyvolají takový rozruch, jako před lety. Podobných webů po celém internetu kolují tisíce a každým dnem přibývají nové. Ve většině případů se ale jedná o podvody, které vám slibované zisky nevydělají. Nyní se na internetu objevil nový investiční projekt Investly. Projekt je v češtině a podle úvodního banneru vám může zajistit pasivní příjem ve výši až 70 tisíc Kč. A klidně i víc. V následující recenzi si vysvětlíme, proč podle nás není Investly důvěryhodný projekt.
Recenze projektu Investly (investly.cz)
Nejprve si ve stručnosti Investly představíme. Investly je internetový investiční projekt, do kterého se může zapojit prakticky každý. Členem se stanete poté, co si na webu Investly vytvoříte vlastní účet a vložíte na něj peníze. Minimální vklad je 1000 Kč. Tyto peníze pak Investly využije a za účelem jejich zhodnocení peníze zainventuje.
Klienti, kteří své penze svěří Investly, se nemusí o nic starat. A vlastně ani nemohou. Investly totiž klientům nedává žádnou možnost rozhodovat o způsobu investování. Jediné, co mohou klienti dělat, je pozorovat svoje (ideálně rostoucí) konto. Jednou měsíčně mohou klienti zažádat o výběr peněz, a pokud se rozhodnou ukončit spolupráci, mohou tak učinit až tři měsíce po vložení peněz. Naproti tomu Investly může spolupráci ukončit ze dne na den.
Kdo za projektem stojí?
Provozovatelem webu Investly je pražská společnost, která ovšem nemá licencí ČNB. Nemá tudíž ani žádné oprávnění poskytovat investiční služby na území Česka. To mimo jiné také znamená, že vklady klient nemusí být ze zákona pojištěné. Pokud by tedy společnost nebyla schopna vyplácet peníze, klienti by o své investice mohli přijít.
Ohledně vkladů je na webu Investly uvedeno pouze to, že peníze klientů jsou zajištěny v plné výši a na žádost klientů budou vráceny zpět. Jenže kde mají klienti záruku, že se tak skutečně stane? Provozující společnost je neznámá, investiční služby poskytuje bez oprávnění a web Investly funguje teprve od dubna 2017. Při vytváření účtu navíc musíte odsouhlasit smlouvu, ve které se provozovatel zříká zodpovědnosti za jakékoliv škody.
Jak Investly funguje?
V ideálním případě Investly funguje tak, jak jeho autoři tvrdí. To znamená, že by se peníze klientů skutečně používaly k investování. Výsledek investování by samozřejmě záležel na dovednostech Investly. Pokud by investování bylo úspěšné, pak by služba skutečně mohla fungovat. Jenže zhodnocení 7 % měsíčně je až podezřele moc. K tomu je potřeba přičíst nějaké to procento, které by si autoři Investly nechali pro sebe. Za službu si totiž Investly neúčtuje žádné poplatky, takže jak jinak by vydělávali peníze?
Druhou variantou je, že peníze investorů nejsou použity k investování. U podvodných projektů (tzv. letadla) totiž peníze nejsou zhodnocovány, ale jsou použity pro vyplácení starších klientů. Starší klienti pak projekt doporučují, protože mají pocit, že se jim peníze skutečně zhodnocují. Každé letadlo je ale neudržitelný systém, který dříve nebo později zkolabuje. Buď ve chvíli, kdy se autoři rozhodnou s penězi „zmizet“, nebo ve chvíli, kdy přestanou přicházet noví investoři. Bez nových investorů totiž přestanou do systému proudit peníze z vkladů, a tudíž nebudou peníze ani na vyplácení „zisků“.
Investly a MojeZulu
Je-li řeč o Investly, tak by se nemělo zapomenout na službu MojeZulu. I tato služba nabízí vysoké zhodnocení peněz (24 % p.a.). MojeZulu má navíc téměř stejnou webovou stránku jako Investly. Nejen že weby mají stejnou šablonu webu, ale stejná je také většina textů včetně recenzí, seznamu úspěšných klientů a některých statistik. Vše tak vypadá, že oba projekty jsou vlastně to stejné, jen pod jiným názvem.
Jenže v obchodní smlouvě MojeZulu je uveden jiný provozovatel, než u Investly. V obou případech se sice jedná o pražskou společnost, ale ani jedna z nich nemá oprávnění poskytovat investiční služby. MojeZulu je na českém internetu o něco déle. Na webu Investly přesto najdete stejné recenze jako na webu MojeZulu, a to včetně jmen údajných klientů a výdělků, kterých měli dosáhnout. Je pravděpodobné, že tyto recenze si autoři webu napsali sami, aby zvýšili důvěryhodnost projektu. Jiné recenze na internetu totiž prakticky nenajdete.
Pozor na investování přes internet
Vydělávání nebo zhodnocování peněz přes internet není žádnou utopií. Internet dnes živí spoustu lidí, ale stejně tak mnoho lidí na internetu o peníze přišlo. Důvodem bývají právě investiční podvody, které lákají na snadné zbohatnutí. Ona už jen myšlenka toho, že každý může na internetu vydělávat 70 tisíc Kč bez práce, je samozřejmě nesmysl. Pokud chcete své peníze využít například k obchodování přes internet (ať už s akciemi, komoditami nebo měnami), měli byste se o danou problematiku nejprve zajímat. Právě vzdělávání se, vytváření a testování obchodní strategie (viz obchodování na demo účtu) vám může do budoucna peníze vydělat. Nespoléhejte ale na to, že objevíte zázračný program na obchodování nebo investiční projekt, který vám zisk zajistí.