Recenze a zkušenosti s XTB + návod, jak u brokera obchodovat

V této recenzi vám představíme brokerskou společnost XTB (původně X-Trade Brokers), která na českém trhu působí více než deset let. Broker nabízí dvě internetové platformy, přes které mohou klienti XTB obchodovat cenné papíry a rozdílové smlouvy CFD. Jaké výhody tato kombinace přináší, kolik obchodníci zaplatí na poplatcích a jak nabídka brokera XTB obstojí v porovnání s konkurencí? To všechno zjistíte v následující recenzi.

Broker XTB působí v Česku již řadu let

Broker XTB působí v Česku již řadu let

Otevřít účet u XTB
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Zkušenosti s XTB

Provozovatelem brokera je společnost X-TRADE BROKERS DOM MAKLERSKI SPÓŁKA AKCYJNA. Tato firma vznikla v roce 2002 v Polsku, kde se dodnes nachází centrála společnosti. V Praze má broker pobočku, kterou najdete také v evidenci ČNB. Díky notifikaci ČNB může broker poskytovat investiční služby v Česku, avšak regulační dohled vykonává polská komise KNF. Brokera lze kontaktovat emailem, přes živý chat na oficiálním webu, pomocí bezplatné telefonní linky nebo osobně na pražské pobočce.

Mezi hlavní výhody XTB patří široká nabídka instrumentů, možnost nakupovat skutečné akcie, bezplatný testovací účet, ale také kompletní podpora češtiny. Český překlad mají i obchodní podmínky a další důležité dokumenty, což u zahraničních brokerů nebývá časté. Mezi slabé stránky brokera patří poplatky za vklady platební kartou a vysoký poplatek za nízké výběry. Nepotěší ani časový limit u demo účtu nebo vyšší poplatky u CFD akcií a ETF, kde za každou transakci zaplatíte minimálně 8 EUR (viz XTB recenze na webu Forexnet.cz).

Broker je držitelem prestižních ocenění

Broker je držitelem prestižních ocenění

Otevřít účet u XTB
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Klienti hodnotí služby brokera převážně kladně. Pokud si ale pročtete internetové recenze a diskuse o brokerovi XTB, tak najdete i kritiku a řadu stížností. Dozvíte se například, že broker v minulosti znevýhodňoval své klienty využíváním asymetrických skluzů. Právě kvůli tomu mu regulační úřad KNF v roce 2018 udělil pokutu ve výši bezmála 3 miliony dolarů. Kritice se ovšem nevyhne žádný broker a pokud přihlédneme ke skutečnosti, že služby XTB využívají tisíce klientů, tak počet stížností není nijak alarmující. Ba naopak, například na portálu Trustpilot má broker výborné hodnocení 4/5.

Co můžete obchodovat u XTB?

XTB nabízí dvě třídy instrumentů: CFD a akcie. Akcie se obchodují na burzách s cennými papíry, takže při nakupování fyzických akcií je broker pouhý zprostředkovatel. Kromě akcií broker nabízí také ETF, což jsou fondy obchodované na burze formou cenných papírů. Obchodování akcií i ETF funguje na stejném principu a broker používá dokonce stejný sazebník poplatků.

Obchodování rozdílových smluv funguje zcela odlišně. CFD se jako mimoburzovní deriváty obchodují na uměle vytvořeném trhu, na kterém mnohdy broker obchoduje proti svým klientům. To znamená, že může docházet ke střetu zájmu, a proto se nedoporučuje obchodovat podle investičních tipů brokera a jeho manažerů. Pomocí CFD můžete spekulovat na růst i pokles ceny akcií, měn, kryptoměn, burzovních indexů a populárních komodit. Ve skutečnosti ale žádné z těchto aktiv nevlastníte.

CFD se využívá především pro krátkodobé spekulativní obchody, pro zajišťovaní dlouhodobých investic (hedgování), ale také třeba pro kompenzaci měnového rizika. CFD se navíc obchodují s finanční pákou, takže investor nepotřebuje vysoký kapitál, aby mohl dosáhnout na zajímavé výnosy.

XTB: kompletní návod

Pokud chcete obchodovat u brokera XTB, tak budete potřebovat obchodní účet. Registrace účtu je rychlá a jednoduchá, protože obnáší jen pár formulářů a dotazníků. Po registraci je ovšem nezbytné nový účet verifikovat. Broker obchodní účty ověřuje pomocí kopie občanského průkazu nebo pasu a kopie libovolné faktury (za energie, plyn…).

Registrace i verifikace probíhá elektronicky, takže potřebujete jen počítač s připojením k internetu. Ověření účtu se nevyplácí odkládat, protože bez úspěšné verifikace nelze vybírat peníze z účtu. Pokud se rozhodnete obchodní účet zrušit, tak musíte kontaktovat zákaznický servis. Počítejte ale s tím, že broker musí na základě evropské směrnice AML uchovávat osobní údaje bývalých klientů po dobu několika let.

Jakmile broker ověří váš účet, tak můžete vložit peníze a začít obchodovat. Peníze na reálný účet vložíte pomocí platebních karet (Visa, MasterCard), bankovním převodem nebo přes PayPal. U platebních karet se platí poplatek 0,77 % z vložené částky, zatímco vklady prostřednictvím bankovního převodu a přes PayPal jsou zdarma. Pro výběry peněz se využívá bankovní převod, ale dejte si pozor na vysoký poplatek 350 Kč u výběrů pod 3000 Kč.

Platformy xStation a MT4

Broker XTB nabízí dvě obchodní platformy (xStation a MT4), dostupné pro stolní počítače i ve verzi pro chytré mobilní telefony. Platforma xStation funguje jako webová aplikace, takže se nemusí stahovat ani instalovat. XStation nabízí intuitivní uživatelské prostředí a moderní design, velké množství funkcí, pokročilé analytické nástroje, a v neposlední řadě také komplexní grafy.

Platformy brokera XTB

Platformy brokera XTB

Otevřít účet u XTB
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Alternativa v podobě systému MetaTrader patří mezi nejvíce používané obchodní platformy na světě. Platforma MetaTrader 4 nabízí kromě základních obchodních funkcí a nástrojů také vlastní programovací jazyk pro vytváření obchodních robotů a automatických systémů. Součástí MetaTraderu je také tester strategií, pomocí kterého můžete úspěšnost vytvořených obchodních robotů bleskově testovat na historických datech.

Při obchodování CFD se využívá finanční páka. U hlavních měnových párů je páka nejvyšší (1:30), zatímco u kryptoměn je páka pouze dvojnásobná. Díky finanční páce nepotřebujete vysoký kapitál, protože k otevření obchodní pozice vám stačí jen zlomek požadované částky.

U většiny instrumentů je minimální investice 600 až 1000 korun. U fyzických akcií a ETF se finanční páka nepoužívá a minimem k nákupu nebo prodeji je vždy 1 cenný papír.

Poplatky u XTB

Nejprve se podíváme na administrativní poplatky, které nesouvisí s obchodováním. Broker XTB si účtuje poplatek za vklady platební kartou (0,70 % pro EUR, 0,77 % pro CZK a 0,95 % pro USD) a poplatek 350 korun za výběry nižší než 3000 Kč.

Při obchodování cenných papírů se platí komisní poplatek, který je přibližně 0,1 až 0,2 % z objemu objednávky. Pro CFD akcie je poplatek trochu nižší (od 0,08 %). U maloobjemových objednávek je ovšem problémem minimální poplatek, který je €10 pro transakce s fyzickými akciemi a €8 pro CFD akcie. Stejné poplatky se uplatňují také při obchodování ETF.

Při obchodování ostatních CFD (měny, kryptoměny, indexy nebo komodity) se komisní poplatek neplatí. Místo toho se do nákladů promítne především spread, což je rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Spread bývá obvykle pár desetin nebo setin procent z celkového objemu, což není mnoho. Například u Bitcoinu je spread 0,7 % a pro EURUSD je spread pouze 1 pip. U CFD se platí také poplatek za převedení obchodní pozice do dalšího obchodního dne, známý také jako poplatek za rolování. Tento poplatek zaplatíte každý den, kdy držíte obchodní pozici i po skončení obchodní seance.

Demo účet

Obchodování CFD kontraktů není vhodné pro začínající a nezkušené investory. Kvůli finanční páce a krátkodobému charakteru transakcí totiž CFD představuje vysoké riziko. Broker XTB ovšem nabízí testovací demo účet, na kterém si můžete obchodování nezávazně a bez rizika vyzkoušet. Na demo účtu se dokonale seznámíte s obchodní platformou, poznáte princip CFD, ale můžete také testovat své obchodní strategie a jejich úspěšnost.

Výukový program je velmi komplexní

Výukový program je velmi komplexní

Otevřít účet u XTB
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Demo účet s virtuálním vkladem 200 tisíc Kč lze využívat po dobu 30 dní. Zájemci si mohou po uplynutí této doby založit nové demo, ovšem i tak přijdou o všechny předchozí výsledky. Kromě praktické přípravy na demo účtu můžete využít také výukové a vzdělávací materiály, které broker poskytuje v rámci XTB Akademie. Těchto materiálů ale není mnoho a jedná se spíše o stručný úvod do problematiky online obchodování.

XTB: shrnutí

Provozovatel X-Trade Brokers Dom Maklerski Spółka Akcyjna
Vznik a sídlo 2002; Polsko (Varšava)
Typ CFD broker, obchodník s cennými papíry
Instrumenty +4000
CFD (akcie, měny, komodity, kryptoměny, akcie, ETF, indexy)
cenné papíry (akcie a ETF)
Minimální vklad 2000 Kč
Minimální transakce Cca 600–1000 Kč
Finanční páka až 1:30
Platformy MT4, xStation 5, xStation Mobile
Platební metody Kreditní/debetní karty, bankovní převod, PayPal
Poplatek za vklad/výběr Ano
Poplatek za obchodování variabilní spready (EUR/USD cca 1 pips), rollover, komisní poplatky
AOS Ano
Demo účet Ano

Štítky:
 • XTB zkušenosti
 • ,
 • XTB recenze
 • ,
 • XTB
 • ,
 • XTB platforma
 • ,
 • XTB poplatky
 • ,
 • XTB názory
 • ,
 • XTB broker
 • ,
 • XTB akcie
 • ,
 • XTB diskuze
Publikováno serverem Binárník.cz dne 5.5.